Dublin

İrlanda’nın başkenti Dublin’e Türkiye’den yaklaşık 4 buçuk saatlik bir uçuşla ulaşabilmeniz mümkün. Dublin Uluslararası Havaalanından şehir merkezine her 15 dakikada bir hareket eden otobüslerle yaklaşık yarım saat içinde rahatlıkla varabilirsiniz.

Yıl boyu güneşli gün sayısı oldukça az olsa da Gulfstream akıntısının da etkisiyle ılıman bir iklimin etkisi görülür.

Dublin köklü tarihini günümüze kadar başarıyla korumuş bir şehirdir. Pek çok müze ,kilise ve katedralin her yıl binlerce ziyaretçisinden biri olabilirsiniz.İrlanda Ulusal Müzesi ve St. Patrick Katedrali bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Rengarenk sokaklarında performanslarını sergileyen sanatçılara rastlayabileceğiniz Temple bar bölgesinde pek çok kafe ve restoranda keyifli vakitler geçirebilir. Sıcak kanlı İrlandalılar ve pek çok ülkeden bu tarihi şehri tercih eden turistlerle yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Avrupa’nın en mutlu insanlarının yaşadığı metropol Dublin’de sakin bir yürüyüş ve yeşille buluşmanın en güzel alternatifi ise hiç kuşkusuz Phoenix Park olacaktır. Phoenix Park’ın sevimli sakinleri Nadas geyiklerini de ellerinizle beslemeniz mümkün.

Oscar Wilde,James Joyce gibi dünya edebiyatına yön vermiş önemli yazarların yetiştiği Dublin kesinlikle bir kültür başkenti. I.Elizabeth’in kurduğu ünlü Trinity College’ın kütüphanesinde sayısız eser halen korunmaktadır. Pek çok kütüphane ve galeriyi de gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Ünlü Dublin Kalesi, tarihi milattan öncesine dayanan bu şehirde mimarisi ve ihtişamıyla ilginizi çekecek önemli yapılardan biridir.

Geleneksel Kelt mutfağının zaman içerisinde gelişmesiyle pek çoğunun ana maddesi patates ve deniz mahsülleri olan birbirinden lezzetli yemeklerin yanı sıra İtalya; japonya gibi farklı ülke mutfağının başarılı örneklerini deneyebileceğiniz pek çok restoran da bulunmaktadır.

Dublin’de her bütçeye ve zevke uygun konaklama seçeneği de bulmak mümkün.