Montreal’de Eğitim ve Yaşam

Kanada’nın en büyük ikinci kenti Montreal’e Türkiye’den direk uçuşlarla yaklaşık 10 buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Montréal-Pierre Elliott Trudeau Uluslararası Havaalanında indiğinizde yaklaşık 40 dakikalık otobüs yolculuğuyla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Montreal, Paris’ten sonra dünyada en çok fransızca konuşulan şehir ünvanınada sahip kültürel faaliyetlere ve festivallere ev sahipliği yapması bakımından da dünya sıralamalarında liste başı yer alan bir şehirdir.

Montreal’de kışları çetin yaşları ise karasal iklimin etkisiyle oldukça sıcak geçmektedir.Eski Montreal bölgesi mimari güzellikleriyle beğeni toplayan evlerin,kiliselerin olduğu,günün her saati dinamik pek çok kafe ve restoranda keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerdendir.

Montrealde gelişmiş toplu ulaşım ağının yanı sıra en çok tercih edilen ulaşım biçimi bisiklettir.Turist olarak şehirde bulunsanız bile beledinin kiraladığı bisikletlerden birini günlüğü yalnızca 5 Canada dolar ücretle edinebilirsiniz.

Şehre adını veren Mont-Rayal tepesi ve parkı Kanada’nın kültür başkenti Montreal’in kuşbakışı manzarasını seyretmek ,doğayla başbaşa sakin bir kaç saat geçirmek istediğiniz anlar için en keyifli kaçış noktalarından biridir.

Ottowa ve Saint Lawrence nehirlerinin kesişiminde kurulu Montreal’den pek çok nehir akıntısı geçmektedir.Lachine Canal keyifli bir tekne turuna katılabilecekleriniz nehirlerden yalnızca bir tanesidir.

Dünyanın maaliyeti en yüksek stadı olan ilginç mimarisiyle dikkat çeken Montreal olimpiyat stadyumu 76 olimpiyatları için yapılmış, ziyaretçilerin uğrak noktalarından biridir.

Notre Dame Bazilikası eski Montreal bölgesine oldukça yakın görülmesi gerekn yerler listenizde mutlaka yer alması gereken görkemli bir yapıdır.

Zorlu kış şartlarından kaçınmak için inşa edilmiş dünyaın en büyük yeraltı şehri de Montreal’de bulunur.32 kmlik alana yayılmış bu yeraltı şehrinde pek çok mağaza,alışveriş merkezi hatta kilise bile bulunmaktadır.

Kanada demiryolu müzesi,dünyaca ünlü ve prestijli McGill Üniversitesi,Saint Joseph Mabedi Montreal turu listenize eklemeyi atlamamanız gereken yerlerdir.

Montreal için Kanada’nın Quebec eyaletindeki şehirlerden biri olarak küçük Fransa’sı demek hiç de yanlış olmaz.Şehirde iki dil konuşulur.Tüm sokak tabelaları hem fransızca hem de ingilizce yazılmıştır.

Montreal kışları oldukça çetin geçmektedir.Kar kalınlığı kışın pek çok günü 30 cm’in altına nadiren düşer ve hava sıcaklıkları pek çok gün eksilerde seyreder.Eğer kış dönemi şehirde bulunacaksanız kalın kazaklarınıza ve atkılarınıza valizinizde bol yer ayırmayı unutmayınız.

Sert geçen kışlar sebebiyle pek çok alışveriş merkezi ve yaşam alanı şehrin altında inşa edilen yeraltı şehrinde hizmet vermektedir. Pek çok otelin de yeraltı şehrinden girişi bulunmaktadır.

Montreal’de bulunacağınız tarihleri şehrin festival tarihlerine denk getirirseniz şehrin notalarla bezenmiş sokaklarında unutulmaz bir keşif gerçekleştirebilirsiniz.

Kışın zorlu şartlarından zarar görmüş yollar ve kaldırımlar her yaz yeniden yapılandırılır.Bozuk yollar eğri büğrü kaldırımlarda ilerlerken dikkatinizi yola vermekte fayda var.