Öğrenci ve Burs Haberleri, Burs Duyuruları 30 Ağustos 2015, Pazar

TEV Bursları

5 Haziran 2013
TEV Bursları için yorumlar kapalı
3.930 kez görüntülendi

TEV Bursları
http://www.taksitleyurtdisiegitim.com

TEV Bursları ve TEV Burs Başvuru Formu , Tev Burslarına Nasıl başvurulur ?

 

NOT: TEV Bursları hakkında sorularınızı lütfen Yorum bölümünden sorunuz. Tüm sorular cevaplanacaktır.

 

TEV, yurt içinde Atatürk İlke ve Devrimlerine bağlı, başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan teknik ve endüstri meslek lisesi, üniversite, yüksek lisans (master) ve doktora öğrencilerine burs vermektedir. Bursiyerler, kendi öğretim kurumlarının oluşturduğu, TEV’den de bir temsilcinin katıldığı burs komisyonları aracılığı ile seçilmektedir. Kuruluş yılında TEV burslarından 119 öğrenci yararlanmışken, bu sayı bugün 200.000‘e ulaşmıştır.

 

TEV, ülkemizin ihtiyaç duyduğu üst düzey yönetici uzman ve lider kadrosunu yetiştirmek üzere üstün başarılı gençlere 1969 yılından bu yana yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas bursları vermektedir. TEV; İngiltere, Almanya, Fransa, Danimarka, Japonya, Hollanda, İsveç ve Avustralya ile müşterek burslar veren tek sivil toplum kuruluşudur.

 

Bu güne kadar yurt dışı burslarından 1.441 başarılı genç yararlanmıştır. Bursiyerler yurt dışındaki üniversitelerde, öğrenimlerini üstün başarı ile sürdürmekte ve dereceyle mezun olmaktadırlar. Ülkemizin lider kadrosunu oluşturacak TEV bursiyerleri yurda döndüklerinde de üst yönetim kademelerinde görev almaktadırlar.

 

Türk Eğitim Vakfı’nın yurt içi bursları karşılıksızdır, geri ödemede kanuni bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yurt içi bursiyerlerinden gelecekte mezun olup iş hayatına atıldıklarında kendisi gibi ihtiyacı olan başka gençlere destek olmaları gerektiği bilincini kazandırmak amacıyla “Vicdani Yükümlülük Belgesi” alınmaktadır. Vicdani yükümlülük belgesini imzalayan öğrenci bu bilinçle bursu alır ve gelecekte imkanı elverirse başka gençlere destek olması gerektiğini vicdani bir yükümlülük olarak kabul eder.

 

Yurt dışı bursları karşılıklıdır. Yurt dışına gönderilen gençlerden eğitimlerini tamamlayıp, iş hayatına başladıklarında TEV‘den almış olduğu meblağı, kendilerini mali sıkıntıya düşürmeyecek şekilde uygun taksitler halinde geri ödemesi istenmektedir. Bu amaçla bursiyerlerden taahhütname-kefaletname alınmaktadır. Yurt dışına yüksek lisans eğitimi için gönderilen gençler üst düzey görevlerde iş hayatına başlamaktadırlar. Şimdiye kadar yurt dışı bursiyerlerimiz geri ödemede zorluk çekmemiştir. Geri ödemedeki amaç, başka gençleri yurt dışına yüksek lisans eğitimine gönderebilmek için gerekli kaynağı sağlayabilmektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.